pátek 8. srpna 2014

Fakta o Coloradu

Mnozí se mě ptáte na otázky typu: kolik těch 4tisícovek CO vlastně má? Kolik tu žije obyvatel? Nebo kdy začíná školní rok? Nebo v jaké jsme nadmořské výšce? Atp.
Tady stručně odpovídám:
Colorado má 52 4tisícovek. Škola začíná už 18.8., ale školáci pak končí dřív v červnu a mají ještě pár kratších prázdnin v průběhu podzimu - např. kolem Díkuvzdání.
Časový posun vúči střední Evropě nyní v době letního času je 8 hodin zpět.
Fort Collins se nachází ve výšce 1525 m nad mořem. Žije zde 143 986 obyvatel.
A koho zajímá víc, zde zajímavý odkaz :
Povrch Colorada je ze dvou třetin hornatý. Středem státu prochází pás Rocky Mountains (Skalistých hor), jehož mnohé vrcholy přesahují 4 000 m. Zde, na území národního parku Rocky Mountain National Park, v jezeře La Poudre Pass Lake, začíná svou 2 334 km dlouhou pouť na jih řeka Colorado. Většina západu je také značně zvlněná, zatímco východní část okupuje rovinatá farmářská zem, která se táhne až dále do Nebrasky a Kansasu. Jihozápadní Colorado, obývané kmeny Ute, je ze značné části zabíráno plošinou Colorado Plateau.
Boulder
Boulder
FOTO: Boulder CVB
Hustota obyvatel Colorada je velmi nízká a většina populace je soustředěna do oblasti hlavního města Denver a města Boulder ležícího v podhůří Rocky Mountains.
Denver
Denver
FOTO: Jakub Fučík America Tours

Zajímavosti:

• Největší stolovou horou na světě je coloradská Grand Mesa.
• 75% území Colorada je položeno v nadmořské výšce nad 3 000 m.
• Třináctý schod budovy Státního kapitolu v Denveru je přesně ve výšce 1 600 m n. m. (1 míle).
• Každoročně hostí Denver největší rodeo na světě. Je jím Western Stock show.
• Denver má nejrozsáhlejší parkový systém v celých USA. Je tvořen 205 parky.
• Nejvyšší písečná duna Ameriky se nachází v Great Sand Dune National Monument u města Alamosa. Moře a vítr vytvořily tuto fantastickou krajinu, místy až s 200 m vysokými písečnými přesypy, před miliónem let.
Red Fox
Red Fox
FOTO: Rocky Mountains NP
• Colorado Rockies (Coloradské Skalisté hory) jsou součástí Severoamerických Kordiller, které se táhnou 4 800 km od Aljašky přes západní Kanadu a USA do severního Mexika. Mistrovskými díly tohoto vyzdvihnutí zemských desek jsou vrcholy až 14 000 stop (4 260 m) vysoké, tedy „čtrnáctitisícovky“, jak jim horolezci rádi říkají (pro našince tedy „čtyřtisícovky“). Jen v Coloradu takových je 52.
• Mesa Verde je domovem velmi propracovaného skalního městského systému, který vytvořili starověcí Puebloané (Ancestral Puebloans) někdy mezi 600 až 1300 př. n. l. Náhlé zmizení jejích obyvatel je dodnes nevyřešenou záhadou.
• Nejvyšší visutý most světa najdeme nedaleko města Canon City. Jmenuje se Royal Gorge Bridge a přemosťuje řeku Arkansas River ve výšce 321 m.
Rocky Mountains
Rocky Mountains
FOTO: Rocky Mountains NP
• Největší přírodní horké minerální jezero najdeme v Glenwood Springs.
• Colorado sousedí na jihozápadě se státy Utah, Arizona a New Mexico. Tomuto „křížení“ se říká Four Corners (Čtyři rohy) a je jediným místem USA, kde se takto spolu čtyři státy dotýkají.
• Téměř 20 řek má svůj pramen v Coloradu.
• V roce 1859 objevil John Gregory nedaleko Central City zlatou žílu. Během dvou měsíců vzrostla populace tohoto malého městečka na 10 000. Místo je dnes známé jako „The Richest Square Mile on Earth“ (nejbohatší čtvereční míle na Zemi).

Žádné komentáře:

Okomentovat